blog.rebelia.cz

Rebelský blog, který vás baví!

Propojenost těla, duše a jídla

Co si o tom myslím já?

Zkušenosti mě přesvědčily o tom, že přísloví ve zdravém těle zdravý duch, má v sobě více hloubky, než by se mohlo zdát.

Chcete-li poznat více sami sebe, svoji duši, musíte se nejdříve zaměřit na tělo. Sestoupit z mysli do těla. Do smyslů. Do vnímání. Tak se můžete jednoduše dostat k vědomí. K sobě samým a začít opravdové sebepoznání. Proto se při meditaci máte soustředit na dýchání. Na tělo. Je to brána k něčemu dalšímu.

Jenže sestoupit z mysli do těla a začít jej intenzivně vnímat, lze jen tehdy, cítíte-li se ve svém těle dobře. Více než dobře, skvěle. Pak je mnohem snažší vypnout mysl a dostat se do meditativního stavu.

tu-bshvat-holy-pleasure[1][1]

Přejídáte-li se nezdravým jídlem, vaše tělo chřadne. Nedostávají se mu potřebné živiny a necítí se dobře. Meditace je obtížná. Mysl se snaží pořád něco dělat, abyste se nesoustředili na tělo, neboť by vám to bylo nepříjemné.

Vysvětlím to příkladem. Když sníte vepřo knedlo zelo, rozhodně potom nejdete meditovat. Trávení vyžaduje mnoho energie a tělo má co dělat, aby ono jídlo zpracovalo. A i když to možná tak nevnímáte, je vám pravděpodobně blbě, nebo minimálně těžko. Kdybyste meditovali, budete vše vnímat mnohem intenzivněji a bude vám ještě hůř.

Proto je snazší zůstat v mysli. V egu. Soustředíte se tak na něco jiného a necítíte, jak je vám špatně. Většina lidí v takovém stavu žije pořád. A pak se diví, že najednou onemocní. Tělo sice dávalo dlouho dopředu signály, že je něco špatně, ale nebylo příjemce. Příjemce byl zaměstnán myslí.

Jídlo tedy ovlivňuje tělo a stav těla ovlivňuje, jak moc jsme schopni se ponořit do přítomného okamžiku, tedy vědomí. Takový je podle mě vztah těla, duše a jídla.

Naproti tomu Osho např. říká, že se člověk může cítit zdravě i v nemocném těle. Je tedy možné, že to každému funguje trochu jinak. Tak jak jsem to napsal, to vychází z mé vlastní zkušenosti.

Věřím navíc, že člověk může správným jídlem zcitlivět své vnímání. Ralph Smart, který natáčí videa pro můj oblibený youtube kanál Infinite Waters říká, že jí energická, živá, vysokovibrační jídla (raw food) a já s tímto pohledem musím souhlasit, neboť na živé stravě mám opravdu pocit, jako by se jakási vibrace (nebo ať to již nazveme jakkoliv) uvnitř mě posouvala na vyšší frekvenci a v tom okamžiku se meditace stává opravdu snadnou.

Jak to vnímáte vy?

  • 1 http://iyyun.com/teachings/holy-pleasure-tu-bshevat-and-the-transformation-of-eating

Štítky:

Kategorie: Spiritualita